menu

Leczenie Fobii Społecznej

Socjofobię na ogół leczy się przy pomocy psychoterapii, leków lub obu tych metod jednocześnie.

Niektórzy ludzie uzyskują lepsze efekty z terapii poznawczo-behawioralnej, podczas gdy u innych lepsze skutki dają leki. U jeszcze innych najlepiej sprawdza się kombinacja tych dwóch metod. Porozmawiaj z lekarzem na temat tego, jaki sposób leczenia nerwicy socjalnej jest najlepszy dla Ciebie.

Psychoterapia na fobię społeczną

Rodzaj psychoterapii, o nazwie terapia poznawczo-behawioralna (CBT), jest szczególnie przydatny w leczeniu fobii społecznej. Naucza ona pacjenta różnych sposobów myślenia, zachowania i reagowania na sytuacje, co pomaga tej osobie odczuwać mniej lęku i strachu. Może także pomagać ludziom uczyć się i ćwiczyć umiejętności społeczne.

Leki na fobię społeczną

Lekarze mogą także przepisywać leki, aby pomóc w leczeniu socjofobii. Najczęściej przepisywane na to zaburzenie nerwicowe są leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Leki przeciwlękowe lub anksjolityki są mocne i istnieją różne rodzaje tych środków. Wiele z nich zaczyna działać od razu, ale na ogół środki te nie powinny być brane przez długi okres czasu.

Leki antydepresyjne stosuje się w leczeniu depresji, ale są one również przydatne w nerwicy społecznej. Są prawdopodobnie częściej przepisywane na socjofobię niż anksjolityki. Zanim antydepresanty zaczną działać, może upłynąć kilka tygodni. Niektóre z nich mogą powodować efekty uboczne, takie jak bóle głowy, nudności lub trudności ze snem. Te niepożądane skutki zazwyczaj nie są problemem dla większości ludzi, zwłaszcza w przypadku rozpoczęcia stosowania środka od niskiej dawki i powolnego zwiększania jej z czasem. Porozmawiaj z lekarzem na temat jakichkolwiek skutków ubocznych, jakich możesz doświadczać.

Rodzajem leków przeciwdepresyjnych są inhibitory monoaminooksydazy (IMAO), które są szczególnie skuteczne w leczeniu fobii społecznej. Jednakże są one rzadko stosowane jako leczenie pierwszej linii, ponieważ kiedy inhibitory MAO są łączone z pewnymi pokarmami lub innymi lekami, to mogą wystąpić niebezpieczne efekty uboczne.

Należy pamiętać, że choć antydepresanty mogą być bezpieczne i skuteczne dla wielu ludzi, mogą być też niebezpieczne dla innych, zwłaszcza dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Do etykiet tych środków został dodany najpoważniejszy rodzaj ostrzeżenia, jaki mogą mieć leki na receptę. Ostrzega ono pacjentów, że leki przeciwdepresyjne mogą powodować u niektórych osób myśli samobójcze lub próby samobójcze.

Każdy człowiek biorący antydepresanty powinien być ściśle obserwowany, zwłaszcza gdy po raz pierwszy rozpoczyna leczenie tymi środkami.

Inny rodzaj leków, o nazwie beta-blokery (leki beta-adrenolityczne), może pomóc kontrolować niektóre z fizycznych objawów lęku społecznego, takie jak nadmierne pocenie się, drżenie ciała czy szybkie bicie serca. Są one najczęściej przepisywane, gdy symptomy fobii społecznej występują w określonych sytuacjach, takich jak trema.