menu

Fobia Społeczna (Socjofobia)

Socjofobia

Czy ciągle boisz się, że jesteś oceniany przez innych lub że zostaniesz wprawiony w zażenowanie? Czy przez większość czasu czujesz się skrajnie przestraszony lub niepewny wokół innych ludzi? Czy te obawy utrudniają Ci wykonywanie codziennych zadań, takich jak załatwianie różnych spraw lub rozmawianie z ludźmi w pracy i w szkole?

Jeśli tak, być może masz rodzaj zaburzenia lękowego nazywanego fobią społeczną (ang. social phobia lub social anxiety disorder) lub socjofobią.

Co to jest fobia społeczna?

Fobia społeczna to silny strach przed byciem osądzanym przez innych i przed byciem onieśmielonym. Ten lęk społeczny bywa tak silny, że może stanowić przeszkodę w chodzeniu do pracy lub szkoły czy wykonywaniu innych codziennych czynności.

Każdy czuł się zaniepokojony lub był zakłopotany w pewnym momencie swojego życia. Na przykład poznawanie nowych ludzi lub publiczne przemawianie może być przyczyną zdenerwowania dla każdego człowieka. Ale osoby z fobią społeczną martwią się takimi i innymi rzeczami na tygodnie przed ich wystąpieniem.

Ludzie z socjofobią boją się wykonywać zwykłych rzeczy w obecności innych osób. Na przykład mogą bać się podpisać czek przed kasjerką w sklepie spożywczym lub mogą mieć obawy przed jedzeniem i piciem w obecności innych ludzi czy korzystaniem z publicznej toalety. Większość osób mających to zaburzenie psychiczne zdaje sobie sprawę, że nie powinni być aż tak przestraszeni, jednak nie są w stanie kontrolować swojego lęku. Czasami kończy się to unikaniem miejsc lub wydarzeń, w których ich zdaniem będą musieli zrobić coś, co wprawi ich w zakłopotanie. Dla niektórych osób zaburzenie jest problemem tylko w niektórych sytuacjach, podczas gdy inni mają objawy w niemal każdej sytuacji społecznej.

Kto jest narażony na socjofobię?

Nerwica społeczna dotyka ponad 5% osób dorosłych. Kobiety i mężczyźni są tak samo narażeni na rozwój tego zaburzenia lękowego, które zwykle zaczyna się w dzieciństwie lub wczesnym okresie młodzieńczym. Istnieją dowody na to, że czynniki genetyczne mają udział w rozwoju schorzenia. Fobii społecznej często towarzyszą inne zaburzenia nerwicowe lub depresja. Mogą wystąpić problemy z nadużywaniem substancji, jeśli ktoś stara się na własną rękę leczyć swoje lęki.