menu

Leczenie Zespołu Lęku Napadowego

Panika 1

Zespół lęku napadowego na ogół leczy się przy pomocy psychoterapii, leków lub obu tych metod łącznie.

Niektórzy ludzie uzyskują lepsze rezultaty z uczestnictwa w terapii poznawczo-behawioralnej, inni z przyjmowania leków. U jeszcze innych najlepiej sprawdza się kombinacja tych dwóch metod. Porozmawiaj z lekarzem na temat tego, jaki sposób leczenia będzie najlepszy dla Ciebie.

Psychoterapia na zespół lęku napadowego

Rodzaj psychoterapii, o nazwie terapia poznawczo-behawioralna (CBT), jest szczególnie przydatny w leczeniu ataków paniki. Psychoterapia ta naucza pacjenta różnych sposobów myślenia, zachowania i reagowania na sytuacje, co pomaga mu odczuwać mniej lęku i strachu.

Leki na zespół lęku napadowego

Lekarze mogą także przepisać leki, aby pomóc w leczeniu ataków paniki. Najczęściej przepisywane na zespół lęku panicznego są leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Leki przeciwlękowe lub anksjolityki są silne i istnieją różne ich rodzaje. Wiele rodzajów tych środków zaczyna działać od razu, ale na ogół nie powinny być one brane przez dłuższy czas.

Antydepresanty są stosowane do leczenia depresji, ale mogą być one również przydatne w leczeniu lęku napadowego. Zanim zaczną działać może upłynąć kilka tygodni. Niektóre z tych leków mogą powodować skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności lub trudności ze snem. Te efekty uboczne zazwyczaj nie są problemem dla większości ludzi, zwłaszcza w przypadku rozpoczęcia stosowania leku od niskiej dawki i zwiększania jej powoli z czasem. Porozmawiaj z lekarzem na temat jakichkolwiek skutków ubocznych, jakie mogą wystąpić.

Ważne jest, aby wiedzieć, że choć leki przeciwdepresyjne mogą być bezpieczne i skuteczne dla wielu ludzi, to mogą również stanowić dla niektórych ryzyko, zwłaszcza dla dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Do etykiet antydepresantów został dodany najpoważniejszy rodzaj ostrzeżenia, jaki może mieć lek na receptę. Etykiety te ostrzegają ludzi, że leki przeciwdepresyjne mogą przyczyniać się u niektórych osób do myśli samobójczych lub prób samobójczych. Każdy pacjent biorący leki antydepresyjne powinien być ściśle monitorowany, zwłaszcza gdy po raz pierwszy rozpoczyna leczenie tego typu środkami.

Innym rodzajem leków są beta-blokery, które mogą pomóc kontrolować niektóre z fizycznych symptomów lęku napadowego, takie jak nadmierna potliwość, kołatanie serca lub zawroty głowy. Mimo że beta-blokery nie są często przepisywane, mogą one być przydatne w pewnych sytuacjach, które wywołują ataki paniki.