menu

Zespół Lęku Napadowego (Ataki Paniki)

Panika

Czy masz czasami nagłe napady strachu, które trwają przez kilka minut? Czy czujesz jakbyś miał zawał serca lub nie mógł oddychać? Czy te ataki mają miejsce w nieprzewidywalnych momentach powodując, że obawiasz się możliwości wystąpienia kolejnego w dowolnej chwili?

Jeżeli tak, to możesz cierpieć na rodzaj zaburzenia lękowego zwanego zespołem lęku napadowego (ang. panic disorder), które cechują ataki paniki.

Co to jest zespół lęku napadowego?

Ludzie z zespołem lęku panicznego mają nagłe i powtarzające się napady strachu, które trwają przez kilka minut. Czasem objawy mogą trwać dłużej. Nazywają się one atakami paniki. Napady paniki charakteryzują się strachem katastrofy lub utraty kontroli nawet wtedy, gdy nie ma prawdziwego zagrożenia. Człowiek może mieć wtedy również silną reakcję fizyczną. Może odczuwać to tak, jakby miał zawał serca. Ataki paniki mogą wystąpić w dowolnym czasie i wiele osób z lękiem napadowym martwi się i obawia o możliwość dostania kolejnego.

Osoba z zespołem lęku napadowego może się zniechęcać i czuć wstyd z powodu nieradzenia sobie z normalnymi czynnościami, jak pójście do sklepu spożywczego lub jazda samochodem. Schorzenie może również kolidować z pracą lub szkołą.

Kto jest narażony na ataki paniki?

Lęk paniczny dotyka około 2,5% dorosłych Amerykanów i występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ataki paniki często zaczynają się w późnym okresie młodzieńczym lub we wczesnej dorosłości, ale nie u każdej osoby, która ich doświadcza, rozwija się zespół lęku napadowego. Wielu ludzi ma tylko jeden atak paniki i nigdy nie doświadcza kolejnego. Skłonność do rozwoju napadów lękowych wydaje się być dziedziczna.