menu

Zaburzenia Odżywiania (Anoreksja, Bulimia, BED)

Czy Twoja chęć by jeść więcej lub mniej żywności wymknęła się spod kontroli? Czy nadmiernie martwisz się o swój zewnętrzny wygląd? Jeżeli tak, możesz mieć zaburzenie odżywiania.

Co to są zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to choroby psychiczne, które powodują poważne zakłócenia w codziennej diecie i regulacji wagi. Wiążą się one z szerokim zakresem niekorzystnych konsekwencji psychologicznych, fizycznych i społecznych. Osoba z zaburzeniem jedzenia mogła po prostu zacząć spożywać mniejsze lub większe ilości jedzenia, ale w pewnym momencie jej chęć do jedzenia mniej lub więcej wymknęłą się spod kontroli. Ciężkie przejęcie czy troska o masę ciała lub figurę albo niezwykłe starania w celu zarządzania wagą lub spożyciem żywności również mogą sygnalizować tego rodzaju schorzenie. Do powszechnych zaburzeń odżywiania należą anoreksja (jadłowstręt psychiczny), bulimia (żarłoczność psychiczna) i BED (napady objadania się, ang. binge-eating disorder).

Kto jest narażony na zaburzenia jedzenia?

Zaburzenia odżywiania dotykają obu płci, chociaż ich wskaźniki wśród kobiet i dziewcząt są 2,5 raza wyższe, niż wśród mężczyzn i chłopców. Często pojawiają się one w okresie nastoletnim lub we wczesnej dorosłości, ale mogą również rozwijać się w dzieciństwie lub w późniejszym okresie życia.

Nie wiadomo, jak wielu dorosłych i dzieci cierpi na różne poważne, istotne zaburzenia odżywiania, w tym jedną ich kategorię zwaną zaburzeniami odżywiania nieokreślonymi inaczej (EDNOS). EDNOS obejmuje zaburzenia jedzenia, które nie spełniają kryteriów anoreksji lub bulimii. BED (napady objadania się) jest rodzajem EDNOS. EDNOS to najczęstsza diagnoza wśród ludzi, którzy poszukują leczenia.

Podobnie jak kobiety, które mają zaburzenia odżywiania, mężczyźni również mogą mieć zniekształcone poczucie obrazu ciała. U niektórych z nich, symptomy są podobne do tych obserwowanych u kobiet. Inni mogą mieć dysmorfię mięśniową (bigoreksja), rodzaj zaburzenia psychicznego cechujący się niezwykłą troską o zwiększenie muskulatury. W przeciwieństwie do dziewczyn z zaburzeniami jedzenia, które w większości chcą schudnąć, niektórzy mężczyźni z bigoreksją postrzegają siebie jako mniejszych, niż są w rzeczywistości i chcą zwiększyć mięśnie lub nabrać masy. Mężczyźni i chłopcy są bardziej skłonni do stosowania sterydów lub innych niebezpiecznych substancji, w celu zwiększenia masy mięśniowej.

Chociaż mężczyźni z zaburzeniami odżywiania wykazują te same oznaki i objawy, co kobiety, to mają oni mniejsze prawdopodobieństwo, aby zostać zdiagnozowanym ze schorzeniem, które często uważane jest za kobiece. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć unikalne cechy tego rodzaju dolegliwości wśród mężczyzn.

Jak diagnozuje się zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia jedzenia, takie jak anoreksja, bulimia i BED, są prawdziwymi, uleczalnymi chorobami medycznymi. Często współistnieją one z innymi schorzeniami, takimi jak depresja, nadużywanie substancji lub nerwice. Niektóre symptomy mogą stać się zagrożeniem dla życia, jeśli pacjent nie zostanie poddany leczeniu. Ma to odzwierciedlenie w fakcie, że anoreksja wiąże się z największym stopniem śmiertelności wśród wszystkich chorób psychicznych. Osoby z anoreksją są 18 razy bardziej narażone na wczesną śmierć, w porównaniu z ludźmi w podobnym wieku w ogólnej populacji.