menu

Nerwica Lękowa (Zespół Lęku Uogólnionego)

Lękowa

Czy niezwykle martwisz się o wszystko w Twoim życiu, nawet pomimo nikłych lub braku powodów do tego? Czy jesteś bardzo zaniepokojony tylko tym, co wydarzy się w ciągu dnia? Czy obawiasz się, że wszystko zawsze pójdzie źle?

Jeżeli tak, możesz mieć zaburzenie lękowe o nazwie zespół lęku uogólnionego (ang. generalized anxiety disorder, skr. GAD), zwane także nerwicą lękową.

Co to jest nerwica lękowa?

Każdy z nas martwi się o takie rzeczy, jak zdrowie, pieniądze czy problemy rodzinne. Jednak ludzie z zespołem lęku uogólnionego niezwykle przejmują się tymi i wieloma innymi rzeczami, nawet gdy mają niewiele, lub nie mają wcale powodów do tego. Są bardzo zaniepokojeni już tym, jak będzie wyglądał ich dzień. Myślą, że wszystko będzie zawsze szło źle. Czasami zatroskanie powstrzymuje ludzi z nerwicą lękową przed wykonywaniem codziennych zadań.

Kto jest narażony na zespół lęku uogólnionego?

Zespół lęku uogólnionego dotyka około 3,1% dorosłych Amerykanów w wieku 18. lat i starszych w danym roku, powodując, że są oni wypełnieni strachem i niepewnością. Średni wiek zachorowania wynosi 31 lat.

Nerwica lękowa dotyka dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Zaburzenie to rozwija się stopniowo i może rozpocząć się w dowolnym punkcie życia człowieka, chociaż lata największego ryzyka znajdują się pomiędzy dzieciństwem a średnim wiekiem.