menu

Depresja

Co to jest depresja?

Każdy człowiek czasami odczuwa smutek lub przybicie. Ale uczucia te w większości przypadków są krótkotrwałe i mijają w ciągu kilku dni. Kiedy masz depresję, zakłóca ona codzienne życie i może być powodem bólu zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich bliskich. Jest to częsta, choć poważna choroba psychiczna.

Chociaż wielu ludzi z zaburzeniami depresyjnymi nigdy nie poszukuje pomocy w leczeniu, to jednak większość z nich, nawet z najcięższą formą choroby, może poprawić swój stan przy pomocy odpowiedniej terapii. Leki farmakologiczne, psychoterapie oraz inne metody mogą być skuteczne w leczeniu osób z tym schorzeniem.

Depresja jest powszechną, ale poważną chorobą. Większość osób, które jej doświadczają, wymaga leczenia, aby poczuć się lepiej.

Jakie są rodzaje depresji?

Istnieje kilka typów choroby.

Duże zaburzenie depresyjne lub duża depresja charakteryzuje się kombinacją objawów, które wpływają na zdolność człowieka do pracy, snu, nauki, jedzenia i odczuwania przyjemności z lubianych kiedyś zajęć. Ten rodzaj schorzenia powoduje inwalidztwo i uniemożliwia człowiekowi normalne funkcjonowanie. Niektórzy ludzie mogą doświadczyć tylko jednego epizodu w ciągu swojego życia, ale częściej człowiek ma kilka epizodów.

Uporczywe zaburzenie nastroju lub dystymia charakteryzuje się długoterminowymi (2 lata lub dłużej) objawami, które nie muszą być na tyle ciężkie, aby powodować niepełnosprawność u danej osoby, ale mogą przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu lub dobrym samopoczuciu. Osoba z dystymią może też doświadczyć jednego lub więcej epizodów dużej depresji w ciągu swojego życia.

Mała depresja charakteryzuje się posiadaniem przez 2 tygodnie lub dłużej symptomów , które nie spełniają pełnych kryteriów dla dużej formy zaburzenia. Bez leczenia, ludzie z małym zaburzeniem depresyjnym mają ryzyko rozwoju dużego epizodu choroby.

Choroba afektywna dwubiegunowa, zwana też chorobą maniakalno-depresyjną, nie jest tak powszechna, jak duża depresja lub uporczywe zaburzenie nastroju. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe charakteryzują się cyklicznymi zmianami nastroju - od ekstremalnych wzlotów do ekstremalnych dołów. Dostępnych jest więcej informacji na temat ChAD.

Niektóre rodzaje depresji są nieco inne albo mogą rozwijać się w szczególnych okolicznościach. Nie każdy jednak zgadza się co do tego, jak scharakteryzować i zdefiniować te typy schorzenia. Należą do nich:

  • Depresja psychotyczna, która pojawia się, gdy ktoś ma ciężką depresję wraz z jakąś formą psychozy, taką jak posiadanie niepokojących, fałszywych przekonań lub bycie oderwanym od rzeczywistości (urojenia) albo słyszenie lub widzenie przykrych rzeczy, których inni nie słyszą i nie widzą (omamy).
  • Depresja poporodowa, która jest znacznie bardziej poważna niż chandra doświadczana przez wiele kobiet po urodzeniu dziecka, kiedy zmiany hormonalne i fizyczne oraz nowa odpowiedzialność opieki nad noworodkiem mogą być przytłaczające. Szacuje się, że od 10. do 15. procent kobiet doświadcza tej formy zaburzenia po porodzie.1
  • Depresja sezonowa lub zaburzenie afektywne sezonowe (SAD), które charakteryzuje się nadchodzeniem podczas miesięcy zimowych, kiedy jest mniej naturalnego światła słonecznego. Problem zwykle ustępuje w trakcie wiosny i lata. SAD może być skutecznie leczone z wykorzystaniem terapii światłem, ale prawie połowie pacjentów nie polepsza się po samej światłoterapii. Leki przeciwdepresyjne i psychoterapia mogą zmniejszyć objawy sezonowego zaburzenia afektywnego, samodzielnie lub w połączeniu z terapią światłem.2

Kto jest narażony na depresję?

Duże zaburzenie depresyjne jest jedną z najpowszechniejszych chorób psychicznych. Każdego roku doświadcza go około 6,7% dorosłych Amerykanów. Kobiety mają o 70% większe prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia w ciągu całego życia niż mężczyźni. Czarni są o 40% mniej podatni od białych na doświadczenie tej przypadłości w swoim życiu. Średni wiek nadejścia choroby to 32 lata. Dodatkowo 3,3% młodzieży w wieku od 13. do 18. lat miało poważnie osłabiające zaburzenie depresyjne.


  1. Altshuler LL, Hendrich V, Cohen LS. Course of mood and anxiety disorders during pregnancy and the postpartum period. Journal of Clinical Psychiatry, 1998; 59:29. 

  2. Rohan KJ, Lindsey KT, Roecklein KA, Lacy TJ. Cognitive-behavioral therapy, light therapy and their combination in treating seasonal affective disorder. Journal of Affective Disorders, 2004; 80:273–283.