menu

Życie z Chorobą Afektywną Dwubiegunową

Jak pomóc przyjacielowi lub krewnemu, który ma cyklofrenię?

Cyklofrenia 15

Jeśli znasz kogoś, kto ma chorobę afektywną dwubiegunową, wpływa to także na Ciebie. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest pomoc tej osobie w uzyskaniu właściwej diagnozy i leczenia. Może zaistnieć potrzeba umówienia spotkania i pójścia z tą osobą do lekarza. Zachęcaj swojego bliskiego do pozostawania przy leczeniu.

Aby pomóc przyjacielowi lub krewnemu, możesz:

 • Oferować wsparcie emocjonalne, zrozumienie, cierpliwość i zachętę
 • Doinformować się o zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych, abyś mógł zrozumieć, czego doświadcza Twój znajomy lub krewny
 • Rozmawiać z Twoim przyjacielem lub członkiem rodziny i słuchać uważnie
 • Słuchać, jakie uczucia wyraża Twój bliski oraz być wyrozumiałym odnośnie sytuacji, które mogą wywołać objawy ChAD
 • Zapraszać Twojego przyjaciela lub członka rodziny na pozytywne rozrywki, takie jak spacery, wycieczki i inne aktywności
 • Przypominać Twojemu znajomemu lub krewnemu, że wraz z upływem czasu i leczeniem, jego stan może się poprawić.

Nigdy nie ignoruj komentarzy o wyrządzeniu sobie krzywdy od osoby z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Zawsze zgłaszaj takie komentarze do terapeuty albo lekarza tej osoby.

Jak opiekunowie mogą znaleźć wsparcie?

Podobnie jak inne poważne schorzenia, choroba afektywna dwubiegunowa może być trudna dla małżonków, członków rodziny, przyjaciół i innych opiekunów. Bliscy często muszą radzić sobie z poważnymi problemami behawioralnymi danej osoby, takimi jak szał wydawania pieniędzy podczas manii, skrajne wycofanie podczas depresji czy słaba wydajność w pracy lub w szkole. Zachowania te mogą mieć trwałe konsekwencje.

Opiekunowie zwykle dbają o potrzeby medyczne swoich bliskich. Jednak muszą oni sobie również radzić z tym, jak wpływa to na ich własne zdrowie. Stres opiekunów może prowadzić do opuszczania godzin pracy lub straty wolnego czasu, napiętych relacji z osobami, które mogą nie rozumieć sytuacji, oraz wyczerpania psychicznego i fizycznego.

Może być bardzo trudno radzić sobie z symptomami bliskiej osoby mającej zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Jedno z badań pokazuje, że jeśli opiekun jest pod wpływem dużego stresu, jego bliski ma więcej kłopotów z przestrzeganiem planu leczenia, co zwiększa szansę na duży epizod zaburzeń nastroju.1 Jeśli jesteś opiekunem osoby z cyklofrenią, ważne jest to, żeby mieć również czas na zadbanie o siebie.

Jak pomóc sobie, jeśli mam cyklofrenię?

Podjęcie tego pierwszego kroku w celu pomocy sobie bywa bardzo trudne. Może to zająć trochę czasu, ale dzięki leczeniu poprawa Twojego stanu jest możliwa.

Aby pomóc sobie:

 • Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat możliwości leczenia i postępu
 • Utrzymuj regularną rutynę, na przykład chodzenie spać co noc w tym samym czasie i jedzenie posiłków o tej samej porze każdego dnia
 • Mocno się staraj zapewniać sobie wystarczającą ilość snu
 • Kontynuuj przyjmowanie swoich leków
 • Naucz się o oznakach ostrzegawczych sygnalizujących przejście w depresję lub w manię
 • Spodziewaj się, że doświadczane objawy poprawią się stopniowo, nie natychmiast.

 1. Perlick DA, Rosenheck RA, Clarkin JF, Maciejewski PK, Sirey J, Struening E, Link BG. Impact of family burden and affective response on clinical outcome among patients with bipolar disorder. Psychiatr Serv. 2004 Sep;55(9):1029–1035.