Choroba Afektywna Dwubiegunowa (Cyklofrenia)

Co to jest choroba afektywna dwubiegunowa?
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) (ang. bipolar disorder), znana również jako cyklofrenia lub choroba maniakalno-depresyjna, to zaburzenie mózgu, które powoduje niezwykłe zmiany w nastroju, energii, poziomie aktywności i zdolności do wykonywania codziennych zadań. Objawy zaburzeń afektywnych dwubiegunowych są poważne. Różnią się one od zwykłych wzlotów i upadków, przez które każdy przechodzi od czasu do czasu w swoim życiu. Symptomy cyklofrenii mogą prowadzić do problemów w relacjach z ludźmi, słabej wydajności w pracy lub w szkole, a nawet samobójstwa. Jednak ChAD może być leczona, a osoby na nią cierpiące mogą prowadzić pełne i produktywne życie.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe nie są łatwe do wykrycia, kiedy się zaczynają. Niektórzy ludzie cierpią na nie przez lata, zanim zostaną prawidłowo zdiagnozowani i uzyskają leczenie. Podobnie jak cukrzyca czy choroba serca, ChAD jest schorzeniem długoterminowym, które musi być starannie zarządzane w ciągu życia pacjenta.

Kto jest narażony na cyklofrenię?
Choroba afektywna dwubiegunowa często rozwija się u danej osoby w późnym wieku nastoletnim lub na początku dorosłości. Co najmniej połowa wszystkich przypadków rozpoczyna się u pacjentów przed ukończeniem 25. roku życia.1 Niektórzy ludzie mają swoje pierwsze objawy maniakalno-depresyjne w dzieciństwie, podczas gdy u innych symptomy mogą rozwinąć się w późnym okresie życia.
-
Kessler RC, Berglund P, Demler O, Jin R, Merikangas KR, Walters EE. Lifetime prevalence and age-of-onset distributions of DSM-IV disorders in the National Comorbidity Survey Replication. Arch Gen Psychiatry. 2005 Jun;62(6):593–602. ↩